ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI NIERUCHOMOŚCI
Wrzesień 13, 2020
ORZECZENIE ZAKAZU OSOBISTEJ STYCZNOŚCI RODZICA Z DZIECKIEM
Kwiecień 27, 2021

POZBAWIENIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ A KONTAKTY Z DZIECKIEM

Władza rodzicielska obejmuje szereg uprawnień i obowiązków rodziców względem dziecka. Z kolei jej ograniczenie stanowi najsurowszy środek ingerencji Sądu w sprawowanie tej władzy.

Zgodnie z art. 133 k.r.o. niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Od władzy rodzicielskiej należy odróżnić:

  • obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka;
  • prawo rodzica do styczności z dzieckiem (kontakty)

Niezależnie więc od ewentualnego pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, rodzic zachowuje zarówno prawo, jak i obowiązek utrzymywanie z dzieckiem kontaktów, w tym osobistych.

Jeżeli dziecko zamieszkuje u jednego z rodziców, kontakty z drugim rodzicem powinny zostać ustalone wspólnie przez oboje rodziców, natomiast jeśli z określonych powodów nie jest to możliwe i rodzice nie są w stanie osiągnąć konsensusu, w tym przedmiocie może rozstrzygnąć sąd.

Należy mieć na uwadze, że wobec pozbawionego władzy rodzicielskiej rodzica, mogło zostać orzeczone ograniczenie także do jego kontaktów z dzieckiem, przykładowo zakaz osobistego spotykania się z dzieckiem, przy zachowaniu możliwości porozumiewania się na odległość, spotkania wyłącznie w obecności drugiego rodzica lub innej wskazanej osoby. W ostateczności, gdy Sąd uzna, że istnieje zagrożenie dla dobra dziecka, może całkowicie zakazać spotkań rodzica z dzieckiem.

Podsumowując więc, pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej co do zasady nie wpływa na możliwość kontaktowania się rodzica z dzieckiem, chyba że odpowiedni zakaz lub ograniczenie kontaktów zostanie orzeczony przez sąd.